Kto nigdy nie cierpiał z powodu szczeliny odbytu, ten nie wie jak duzym problemem są dolegliwości wywołane tym schorzeniem. Mechanizm powstawania szczeliny to niedokrwienie błony śluzowej kanału odbytu.

Przyczyn niedokrwienia jest wiele, ale najczęsciej jest to stres i odległe następstwa porodów. Szczeliny spowodowane stresem zawsze przebiegają ze znacznie wzmożonym napieciem mięśni zwieraczy i są zlokalizowane w kanale odbytu na godz.6, czyli od strony kości ogonowej. Leczy się je łatwo metodą stopniowej dylatacji zwieraczy.

Drugim rodzajem szczelin są szczeliny przebiegające bez zwiększonego napięcia zwieraczy. Najczęściej występują u kobiet, które miały nacinane krocze przy porodzie. Zazwyczaj lokalizują się one na godz. 13 czyli od strony krocza. Rzadko, ale również występują u meżczyzn. Trudno jest zdefiniować mechanizm niedokrwienia ale niewątpliwie przyczyną jest niedokrwienie. Szceliny bez zwiększonego napięcia zwieraczy są znacznie trudniejsze do wyleczenia niż te z nadmiernym napięciem, ale potrafiliśmy znaleźć na to sposób.

Kto nigdy nie cierpiał z powodu szczeliny odbytu, ten nie wie, jak duzym problemem są dolegliwości wywołane tym schorzeniem.

Lecząc szczeliny od 2000r. nigdy nie staneliśmy wobec koniecznośći wykoania tzw. sfincterotomii bocznej, czyli zabiegu chirurgicznego polegającego na przecięciu jednego ze zwieraczy. Nigdy nie podawaliśmy botox'u. Opracowaliśmy własne, mikroinwazyjne procedury leczenia takich szczelin.

Laser biostymulacyjny i preparat HemaGel są naszymi narzędziami w leczeniu szczelin bez wzmożonego napięcia zwieraczy. Przestrzegamy jednak przed stosowaniem preparatu HemaGel na własną rękę.Nieumiejetnie stosowany może zaszkodzić.

Nasz program badawczy pozwala na kolejne udoskonalenia metod mikroinwazyjnego leczenia szczelin odbytu. Więcej informacji nt. leczenia szczelin odbytu znajdziesz na stronie www.hemoroidy.net lub www.hemoroidy.eu